Permeabilnost

U elektromagnetizmu, permeabilnost je mjera magnetizacije koju materijal dobije kao odgovor na primijenjeno magnetno polje. Permeabilnost je tipski predstavljena (kurzivom) grčkim slovom μ. |Termin je skovao William Thomson, 1. Baron Kelvin 1872.,[1] i koristio ga je, uz permitivnost, Oliver Heaviside 1885. Recipročna permeabilnost je magnetna reluktivnost.

U SI jedinicama, propusnost se mjeri u henry jima po metru (H/m), ili ekvivalentno u njutnima po amperu na kvadrat (N/A2). Konstanta permeabilnosti μ0, također poznata kao magnetska konstanta ili permeabilnost slobodnog prostora, je proporcionalnost između magnetne indukcije i sile magnetiziranja pri formiranju magnetnog polja u klasični vakuum.

Usko povezano svojstvo materijala je magnetna osjetljivost, što je bezdimenzionalna faktor proporcionalnosti koji pokazuje stepen magnetizacije materijala kao odgovor na primijenjeno magnetsko polje.

  1. ^ Magnetic Permeability, and Analogues in Electro-static Induction, Conduction of Heat, and Fluid Motion, March 1872.

Developed by StudentB